.Default.reDropDownBody { min-width: 60px; }
پنج‌شنبه, 2 خرداد 1398

عنوان : جمالی نژاد: در كنار نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری باید به حمل و نقل سبز و پاك هم توجه كنیم
کد خبر : ۳۲۷۱
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۰/۰۳ 
ساعت : ۹:۲۳:۵۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رييس سازمان شهرداي ها و دهياري هاي كشور با بيان اينكه نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي شهري در اولويت دولت قرار دارد از تلاش این سازمان در کلانشهرها و شهرهاي بزگ و مياني براي تبدیل شهر «خودرو محور» به «انسان محور» خبر داد و تصريح كرد: در راستاي تحقق انسان محوري لازم است شهرداري ها به حمل و نقل سبز و پاك و مقوله هاي توسعه حمل و نقل عمومي، ايجاد پياده راه ها و استفاده از دوچرخه توجه نمايند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداي ها و دهياري هاي كشور، مهدي جمالي نژاد كه شامگاه 27 آذر در برنامه تیتر امشب شبكه خبر سيما كه با موضوع "مشکلات درون شهری و برون شهری حمل و نقل در کشور" پخش شد، سخن مي گفت، افزود: نظام شهری ما بیمار است و توسعه شهری ما نامتوازن است. سیل مهاجرت از شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از شهرهای بزرگ به سمت کلانشهرها بیشتر شده و این عدم توازن و جاذبه شهرها مشکلاتی را در حمل و نقل ایجاد کرده است.

وي با بيان اينكه اجراي برخي پروژه هاي شهري نظير احداث زيرگذرها و روگذرها، ميل به تردد با خودرو در شهرها را افزايش مي دهد، افزود: راهکار اصلی در حل مشکل حمل و نقل شهري این است که مديريت شهري بايد فرهنگ سازی را اولويت خود قرار دهد و در خصوص كاهش استفاده از خودروهاي شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی و استفاده از برخي وسايل حمل و نقل سبز مثل درچرخه و موتوربرقي برنامه ريزي هاي اصولي انجام داد.

جمالي نژاد اضافه كرد: باید خطوط مترو در کلانشهر ها توسعه یابد و این فرهنگ ایجاد شود که مردم کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند، بنابراین فرهنگ سازی استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار مهم است.

وي افزود: استفاده از دوچرخه براي تردد در سطح شهر در اصفهان و يزد انجام می شود و فرهنگ استفاده از دوچرخه در کلانشهرهایی مثل تهران باید ایجادشود و در کنار استفاده از وسایل نقلیه عمومی از وسایل نقلیه سبز مثل دوچرخه های برقی استفاده شود.

جمالي نژاد همچنين از برنامه ريزي ها براي ارتقای سطح ایمنی راه های شهری با هدف کاهش آمار تصادفات عابران پياده و موتورسيكلت سواران واز امضای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص موتورسیکلت های برقی خبر داد.

وي همچنين گفت: در اين حوزه نوسازی و جوان سازی ناوگان حمل و نقل عمومي نیز مهم است.

وي افزود: تغییر گفتمان فرهنگ سازی را ارتقا می دهد که این کار در شهرهای بزرگ شروع شده است. ما در این طرح به سمت انسان محور رفته ایم و شاهديم كه در برخي شهرهای بزرگ پیاده راه ها بیشتر شده است. در این طرح پیگیری های لازم در حوزه ارتقای حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ انجام شده است و ترافیک در شهرهای بزرگ آرام و روان تر خواهد شد.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور توجه به نوسازي ناوگان و ارتقا و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی اتوبوسراني و تاکسیرانی و پيگيري اجراي طرحهاي نوسازي، اجرايي شدن قانون هواي پاك و توجه همه جانبه به معاينه فني خودروها را از ديگر اولويتها برشمرد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين با اشاره به ‌مصوبات هیات دولت در خصوص اسناد آسيب شناسي شهرداريها گفت: يكي از اولويتهاي ما استفاده شهرداري ها از ظرفيتهاي قانوني ایجادشده در مصوبه دولت در موضوع حمل و نقل شهري است كه براي‌ رفع برخي مشكلات حوزه حمل و نقل شهري بسيار مهم مي باشد.

وي همچنين از توزيع لاستيك به رانندگان تاكسي و اتوبوس و پرداخت 500 ميليارد ريال يارانه بليت اتوبوس و مترو خبر داد و گفت: منتظر توليد خودروهاي ساخت داخل از سوي خودروسازان براي پيگيري طرح نوسازي ناوگان تاكسيراني شهري هستيم.

وي درباره اقدامات انجام شده در حوزه نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري گفت: در سال های اخیر در توسعه و جوان سازی ناوگان تاکسی کارهای اساسی انجام شده است. در کنار نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تجهیز اتوبوس های کهنه و قدیمی نیز در دستور کار است. یکی از سیاست های مهم دولت توسعه حمل ونقل عمومی است که اگر حمل و نقل کلانشهرها نوسازی و پویا شود بسیاری از مشکلات حمل و نقل مرتفع خواهد شد.

جمالي نژاد افزود: توسعه ناوگان اتوبوسراني شهري و مترو هزینه سنگینی را به شهرداری ها تحمیل می کند که باید در این رابطه اقدامات اساسی و حمایت ها انجام شود. در اين حوزه بازسازی اتوبوس های آغاز شده است که تلاش بر این است در کنار این کار حمل و نقل ریلی را نیز توسعه دهیم.

معاون عمرانی وزیر کشور: اقدامات خوبی برای توسعه حمل و نقل ریلی و ارتقای خطوط مترو در کلانشهرها بویژه تهران، تبریز، شیراز، اصفهان، مشهد، قم، کرج و کرمانشاه انجام شده است.

جمالي نژاد از امضاي توافقنامه بين شهرداري كلانشهرها و شركت بهينه سازي مصرف سوخت در راستاي پرداخت سهم هر مسافر مترويي بابت صرفه جويي در مصرف سوخت خبر داد و گفت: در راستاي ماده (12) قانون رفع موانع توليد رقابت پذير مقرر شد به ازاي صرفه جويي حاصله به ازاي هر نفر سفر ريلي درونشهري رقم 9.8 سنت به شهرداري ها پرداخت شود.

وي در خصوص توسعه قطار شهري ها گفت: ارتقای خطوط و ناوگان مترویی در 9 کلانشهر یکی از برنامه های مهم است که 295 کیلومتر آن در دست بهره برداری است، 193 ایستگاه، 1739 واگن موجود، 824میلیون سفر مسافر سالانه داریم و بعلاوه حدود 289 کیلومتر خطوط قابل اضافه داریم.

وی افزود: تعداد واگن های جدید مورد نیاز تا پایان طرح، 2000 عدد است که امیدوارم تا سال 1400 محقق شود. در این صورت 1553میلیون سفر مسافران سالانه اضافه شده و جمع کل خطوط در پایان طرح 584کیلومتر می شود که کل تعداد کل مسافر در پایان طرح 2337میلیون سفر خواهد بود.

 بازگشت           چاپ چاپ         

پورتال اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور

DOURAN Portal V4.0.3.0

V4.0.3.0