سه‌شنبه, 28 خرداد 1398

 • ساعت : ۱۸:۱۷:۴۵
 • تاريخ :
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۶ 
 • کد خبر : ۳۲۵۷
بیانیه پایانی همایش روز ملی حمل و نقل اعلام شد

در خاتمه همايش روز ملي حمل و نقل كه 26 آذر با حضور وزير كشور، جمعي از استانداران و معاونان و مديران استانداري ها، شهرداران و معاونان و مديران حوزه حمل و نقل شهرداري ها و فعالان و تشكل هاي مردمي حوزه حمل و نقل از سوي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در وزارت كشور برگزار شد، بيانيه پاياني اين همايش اعلام شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، متن اين بيانيه به اين شرح است:

" برپایه آخرین مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، تعداد خودروهای موجود در پایتخت بیش از شش‌برابر ظرفیت معابر عمومی است. این در حالی است که میزان ساخت پل‌ها، بزرگراه‌ها و تونل‌ها در تهران حتی ۷۰کیلومتر بیشتر از پیش‌بینی برنامه دوم شهرداری تهران بوده است. نظیر چنین وضعیتی کم‌و‌بیش در دیگر کلانشهرهای ایران از جمله اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اهواز و کرمانشاه هم وجود دارد. از سوی دیگر، در طول چندسال اخیر بر روی ارتقای کیفیت سوخت خودروها و بهبود کیفیت موتور آنها و تشدید الزام به دریافت معاینه فنی کارهای مثبت فراوانی رخ داده است. با این وجود، نه ترافیک و نه آلودگی هوا و آلودگی صوتی را نتوانستیم آنگونه که باید مدیریت کنیم.

پیام ساده نهفته در این بررسی آماری ساده نشان می‌دهد که باید راه سومی را برگزید که مبتنی بر آموزه TOD است. چنین است که ما اینجا دور هم جمع شده‌ایم تا در روز ملی حمل‌و‌نقل، تاکید کنیم: راهی نداریم جز آنکه با کمک به تغییر مبلمان شهری از خودرومحوری به زیست‌محوری، شهرهایی را بازآفرینی کنیم که شهروندانش با امنیت و رعایت شئوون انسانی بتوانند به جای تک‌سرنشین‌راندن، داوطلبانه خودروهای شخصی یا موتورسیکلت‌های بتزین‌سوز خود را کنار نهاده از دوچرخه، BRT، مترو و یا مسیرهای جذاب پیاده‌راه استفاده کنند.

تجربه موفق شهرداری اصفهان در چهارباغ نشان می‌دهد که به رغم مخالفت‌های احتمالی برخی از کاسبین محل، در نهایت چنین حرکتی به نفع همه تمام می‌شود.

درخاتمه ضمن قدردانی از اقدام شایسته شهردار محترم تهران در حمایت از پویش مردمی سه‌شنبه‌های بدون خودرو، آرزو داریم این رویه ارزشمند که در راستای ساده‌زیستی و حمایت عملی از اقتصاد مقاومتی است در بین دیگر شهرها و شهرداران ایران هم گسترش یابد."

برای دیدن عکس های مرتبط کلیک کنید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  پورتال اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور

  5.3.9.0
  V5.3.9.0