پنج‌شنبه, 1 اسفند 1398

 • ساعت : ۲۱:۲۶:۳۸
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۷/۰۶ 
 • کد خبر : ۴۴۹۱
مرضیه حصاری:
رو نمایی از اپلیكیشن ویژه والدین جهت نظارت بر رفت و آمد دانش آموز در مهرماه
مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد: برای نخستین بار، به منظور ساماندهی و پایش حوزه حمل و نقل دانش آموزی و افزایش سطح کیفی خدمات، افزایش ضریب آرامش خاطر والدین و کاهش نگرانی ها، سامانه ملی پایش حمل و نقل دانش آموزی با عنوان اختصاری 'سپند' توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مرضیه حصاری با بیان این مطلب گفت:  به منظور ساماندهی و پایش حوزه حمل و نقل دانش آموزی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ارائه خدمت در حوزه حمل و نقل عمومی شهری با رویکرد استفاده از فناوری های نوین به منظور افزایش سطح کیفی خدمات، افزایش ضریب آرامش خاطر والدین و کاهش نگرانی ها، سامانه ملی پایش حمل و نقل دانش آموزی با عنوان اختصاری سپند در اجرای ماده 5 دستورالعمل حمل و نقل دانش آموزی، ابلاغی وزیر محترم کشور توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور ایجاد شده و در سال تحصیلی گذشته مراحل آزمایشی خود را انجام داده است.
وی افزود: در سامانه فوق نیازهای آموزش و پرورش در حوزه خودرویی ثبت و سپس این نیازها با کیفیت تعریف شده و در قالب شرکت‌های حمل و نقلی توسط شهرداری هر شهر تأمین می‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از پنچ هزار شرکت در کشور دراین سامانه ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد حدود 3هزار شرکت به تایید شهرداری‌ها رسیده و فهرست آن به منظور عقد قرارداد در اختیار مدارس قرار داده شده است.
به گفته حصاری،  در فرایند تعریف شده کلیه استعلام های فردی مانند تایید صلاحیت افراد و استعلام های خودرویی مانند معاینه فنی و مشخصات خودرویی در سامانه ثبت و در نهایت والدین به صورت سیستمی نسبت به درخواست و انتخاب سرویس خود، بدون مراجعه حضوری اقدام خواهند کرد.
وی اضافه کرد: در مرحله دوم، این سامانه نسبت به پایش سیستمی عملکرد فعالین این حوزه اقدام می نماید.
وی در ادامه اظهار کرد: همچنین با استفاده از اپلیکیشن سامانه، والدین از امکاناتی همچون فراخوان دانش آموز جهت سوار و پیاده شدن و کنترل مسیر حرکت خودرو و ارائه اعلان های تخلف و نظر سنجی بهره مند می گردند. یکی از راه های رتبه بندی رانندگان و نظارت بر عملکرد آنها از طریق اعلام نظر والدین خواهد بود.
حصاری همچنین اعلام کرد: از ویژگیهای دیگر طرح، استفاده از برچسب واحد سرویس مدرسه در سراسر کشور است که در این رابطه به منظور وحدت رویه و یکسان سازی در این بخش، برچسبی واحد در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور تصویب و ابلاغ شده است.
وی توضیح داد: از ویژگی های این برچسبcode  QR است که بر روی هر برچسب نصب می شود و اصالت سرویس از این طریق با اسکن موبایلی امکان پذیر است و بدین سبب پلیس راهور به راحتی می تواند ازپروانه فعالیت ناوگان و راننده اطمینان یابد و با ناوگان متخلف برخورد نماید.
 
مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین مهمترین اهدافی که از طریق اجرای این سامانه قابل دستیابی است را شامل  اخذ آمار و اطلاعات دقیق از ناوگان فعال در حمل ونقل دانش آموزی، امکان برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت در حوزه دانش آموزی، کنترل، نظارت و بازرسی بر عملکرد شرکتها و رانندگان حوزه دانش آموزی و رصد و پایش ناوگان دانش آموزی ذکر نمود.
وی،‌ برخورد پلیس راهور با متخلفین از طریق شناسایی ناوگان و رانندگان متخلف به صورت برخط در سراسر کشور، رسیدگی به تخلفات و شکایات از طریق مراجع مرتبط و کاهش فعالیت خودروهای آزادبر و فاقد مجوز را دیگر اهداف راه اندازی این سامانه برشمرد.
حصاری در خاتمه گفت: درحال حاضر اطلاعات رانندگان، شرکت های مجاز، مدارس و دانش آموزان نیازمند سرویس در سامانه بارگذاری شده است و در مهرماه از اپلیکیشن ویژه والدین جهت نظارت بر رفت و آمد دانش آموز و نظارت بر عملکرد راننده و همچنین اپلیکیشن نظارتی ویژه بازرسان تاکسیرانی و آموزش و پرورش رونمایی خواهد شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  پورتال اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور

  5.3.9.0
  V5.3.9.0